Operacja plastyczna – dlaczego kobiety się na nie decydują?

395

Operacje plastyczne z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Coraz więcej celebrytek wprost wyznaje co sobie poprawiło, przestaje to być tematem tabu. Jaki ma to wpływ na kobiety, nie będące gwiazdami z okładek gazet? Dlaczego coraz więcej kobiet decyduje się na skorzystanie z ofert gabinetów medycyny estetycznej i w czym można szukać przyczyny takiego stanu rzeczy?

Operacja plastyczna nie jest tym samym co chirurgia estetyczna

Jeśli mówimy o chirurgii estetycznej oczywistym jest, że celem operacji jest polepszenie swojego wyglądu, a raczej dopasowanie go do obowiązującego kanonu urody. Lecz operacjom plastycznym poddają się także osoby, które z jakiś powodów uległy oszpeceniu i chcą jak najbardziej zminimalizować widoczność swoich defektów. Oba te przypadki łączy chęć korekty urody, wynikająca z zaniżonej samooceny. Skąd jednak biorą się tak liczne kompleksy i presja na atrakcyjny wygląd?

Dlaczego tak wiele kobiet poddaje się operacjom plastycznym?

Nie ukrywajmy, wizerunki młodych i pięknych kobiet, o wielkich oczach, ustach i piersiach „atakują” nas z każdej strony. Kremy mają wygładzać zmarszczki i odmładzać skórę, a peelingi do ciała wyszczuplać i redukować cellulit. To jednoznacznie buduje u kobiet przekonanie, że ich uroda jest czymś, co nieustannie należy poprawiać i czemu nie można pozwolić się zestarzeć.

Nie tylko celebrytki odpowiadają za modę na poprawianie urody

Warto pamiętać o tym, że gwiazdy są również ofiarami panującego kanonu urody, a utwierdzają go przez to, że same żyją pod presją wyglądania w odpowiedni sposób. W końcu w ich przypadku odstąpienie od reguł, zaniedbanie swojego wyglądu mogłoby zakończyć się utratą angażu, a w efekcie też pieniędzy. Jeśli celebrytki poddają się zabiegom medycyny estetycznej, a jednocześnie nie ukrywają tego i nie wpajają kobietom poczucia, że są perfekcyjnie piękne i młode z natury, de facto nie robią niczego złego. Zawsze należy pamiętać o tym, że to co jest prezentowane opinii publicznej jest dokładnie przemyślane, a fotografie publikowane w magazynach i mediach społecznościowych – odpowiednio obrabiane przez specjalistów. 

5/5 - (1)