Karykaturzysta na wesele – na co zwrócić uwagę? Poradnik

399

Coraz częściej na polskie wesele zapraszani są karykaturzyści. Atrakcja, która sprawdziła się na eventach firmowych, święci triumfy na zachodzie Europy wreszcie dotarła nad Wisłę. Na czym polega fenomen tej atrakcji weselnej? Czy warto rozważyć ją jako uzupełnienie swojego wesela? O czym wiedzieć, gdy rozważasz zaproszenie profesjonalnego karykaturzysty eventowego na swoją uroczystość?

Dlaczego lubimy karykatury?

Choć każdy wie czym są karykatury, prawie nikt nie wie na czym tak naprawdę polega zawód karykaturzysty. Panują obiegowe opinie, zwykle niewiele mające wspólnego z rzeczywistością. Karykaturzysta najczęściej kojarzy się z artystą rysującym w wakacje w popularnych miejscach odwiedzanych przez turystów. Nawet jeśli tylko tyle wiemy na temat tego zawodu, wciąż tylko nieliczni zdecydowali się, aby zamówić dowcipny wizerunek swojej twarzy.

Tym bardziej, jeśli zaprosisz karykaturzystę na wesele, z jego talentu chętnie skorzysta ogromna część gości twojego wesela. Bo uwielbiamy podziwiać kunszt artystyczny profesjonalnych karykaturzystów, oglądając swoją twarz wyglądającą trochę inaczej niż w lustrze. Bo szybkie powstawanie wesołych portretów na oczach widzów, to świetne uzupełnienie imprez o charakterze rozrywkowym i w dodatku nic nie kosztuje osoby narysowane. Bo za przyjazd i pracę karykaturzysty na wesele ktoś już zapłacił. Organizatorzy wesela, rzadziej świadek lub gość, który postanowił w ten sposób sprawić prezent dla pary młodej oraz uczestników ich wesela.

> Ciekawostki nie tylko o karykaturach

Karykaturzysta karykaturzyście nierówny

Rysowanie karykatur na weselu czy innej imprezie prywatnej albo firmowej, to działanie artystyczne, dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na wybór wykonawcy. Pomińmy osoby, które na wszystkim chcą oszczędzać. Te z pewnością wybiorą ofertę najtańszą i niestety równocześnie o najniższej jakości. Jeśli jednak chcesz, aby nie było wstydu i złośliwych uśmieszków, na najważniejszy wieczór życia nie można zaprosić najtańszego karykaturzysty. Nawet jeśli zapewnia, że jest profesjonalistą, jeśli nawet skończył uczelnię plastyczną lub zajmuje się działaniami plastycznymi o rozmaitym charakterze. Zatrudnij artystę specjalizującego się w dziedzinie karykatury, tworzącego od wielu lat i zajmującego się tworzeniem karykatur na co dzień.

Jeśli już wiesz kogo mniej więcej szukać, poświęć nieco czasu na research w Internecie. O karykaturzystach z bogatą biografią, z sukcesami, wywiadami i wystawami na koncie, przeczytasz sporo. Warto przy okazji zobaczyć przykłady ich prac. I pamiętać, że wspaniałe i efektowne karykatury powstałe w domowym zaciszu przez wiele godzin, a nawet dni, z pewnością nie będą miały wiele wspólnego z widokiem karykatur, jakie będą powstawać na twoim weselu. Bo tam rysuje się pod presją, także czasową.

Jakie karykatury na weselu?

Od tematu talentu doszliśmy do tematu wprawy i doświadczenia czyli szybkości rysowania. Jeden karykaturzysta na wykonanie powiedzmy 80 karykatur potrzebuje zaledwie 3 godziny, innemu nie wystarczy nawet kilkanaście godzin. Intensywność pracy i szybkość rysowania jest szczególnie ważna, jeśli na weselu zaproszonych będzie np. 150 lub więcej osób. Należałoby dać jak największej liczbie gości wesela możliwość skorzystania z tej atrakcji. To oznacza, że trzeba znaleźć jednego z zaledwie kilku karykaturzystów działających w Polsce, którzy na wykonanie jednej karykatury potrzebują nie więcej niż 5 minut.

Wielu organizatorów wesel, szukających karykaturzystę na wesele, zdaje sobie z tego sprawę. To dlatego wpisują w okienko wyszukiwarki frazy, typu: najszybszy karykaturzysta, profesjonalny karykaturzysta, karykaturzysta eventowy i podobne. Niektórzy szukają też odpowiednie frazy, wpisując też nazwę miasta/miejscowości, gdzie organizowane będzie wesele lub bliskiego, dużego miasta. Podświadomie liczą, że być może w bliskich okolicach mieszka jakiś profesjonalny karykaturzysta. Jeśli uważnie przeczytałeś wcześniejszą treść tego tekstu – już wiesz, że karykaturzysta eventowy, to szalenie rzadki zawód. Byłoby nawet dziwne, gdybyś w bliskich okolicach znalazł jakiegoś profesjonalnego karykaturzystę, w dodatku karykaturzystę eventowego, rysującego karykatury na weselach.

Ile kosztuje karykaturzysta na wesele?

Poszukiwanie karykaturzysty, który być może mieszka w okolicy, często jest też związane z chęcią „oszczędzenia” (koszt dojazdu i noclegu). Jeśli naprawdę zależy ci na świetnej zabawie gości twojego wesela i zapewnieniu im jak najlepszego wykonawcy karykatur, warto o tym pomyśle zapomnieć. Ci najlepsi dojeżdżają w dowolne miejsce Polski, bo dojazdy dla artystów eventowych, to codzienność. Poza tym – skąd wiesz, że „miejscowy” nie będzie droższy niż przyjezdny (wraz z dojazdem i noclegiem)?

Doszliśmy do tematu cen. Tak, jak każdy artysta jest inny, także ich rynkowe ceny się różnią. Można je porównywać, tak jak inne parametry, o których wyżej przeczytałeś, jedno jest pewne: talent, klasa i doświadczenie artysty ma wiele wspólnego z wysokością jego honorarium. Dlatego jeszcze raz: jeśli nie musisz za wszelką cenę oszczędzać i poszukujesz atrakcji na najwyższym poziomie, w wykonaniu znakomitego specjalisty od karykatur na eventach – przez wszystkim bierz pod uwagę wszystko, ale nie „niskość” honorarium.

Kiedy załatwiać karykaturzystę na wesele?

Im wcześniej – tym lepiej. Pierwsze 100-procentowe rezerwacje zaczynają się na 2 lata przed datą wesela. To oznacza, że o takiej atrakcji, w najlepszym wykonaniu, należy pomyśleć w chwili rezerwacji weselnej sali. Hotelu, pałacu, dworku czy innego miejsca, w którym planujesz zorganizować swoje wesele. Oczywiście niektóre daty w kalendarzu są mocno oblegane, inne mniej. Jeśli chcesz mieś na swoim weselu wysokiej klasy karykaturzystę, tak jak z innymi atrakcjami które planujesz na swoje wesele – pomyśl o tym jak najwcześniej.

Tekst „Karykaturzysta na wesele”: (c) Szczepan Sadurski, szef Karykatury.com. Jego rysunki znasz z prasy, telewizji, reklam i Internetu. Był zapraszany na imprezy do Australii, USA i krajów Europy. Przez prasę w Nowym Jorku okrzyknięty „jednym z najszybszych karykaturzystów świata”.

5/5 - (3)