Dlaczego moda zmienia się tak szybko?

754

Nie da się ukryć, że moda to przede wszystkim kaprys pokoleń, który zmienia postać rzeczy jeśli chodzi o ubiór. Wielokrotnie nastolatkowie w geście buntu ubierają się w kolorowe oraz wyzywające ciuchy tylko po to, aby pokazać swoją odmienność. Dlatego też dziś przedstawimy ci to, dlaczego moda zmienia się tak szybko!

Dlaczego moda zmienia się tak szybko?

Moda często zatacza koła

Nie da się ukryć, że moda opiera się głównie na subkulturze. Dlatego też większość osób kojarzyło kiedyś ubiór z określonymi zawodami, czy grupami społecznymi. Naturalnie w ostatnich czasach ten porządek rzeczy się zmienił, z racji tego że wiele osób po prostu dostało możliwość kupna ubrań, na jakie tylko mają ochotę, podczas gdy ich rodzice ubrania mogli jeszcze kupować wyłącznie na kartki. Naturalnie przemiana zaczęła się to w okolicach lat 90’tych – czyli w czasach młodości większości osób w wieku 20-30lat. Każdy w końcu chce ubierać się w ciuchy, które za młodu nosił, kiedy czasy były dla nas o wiele prostsze, dlatego też nic dziwnego, że moda na ubrania co jakiś czas wraca do swoich ,,korzeni”.

W tym momencie szczyt popularności przeżywa moda z lat 90. Wszystkie ciuchy takie jak krop topy, sneakersy czy vansy otrzymały szansę na drugą młodość. Nie ma w tym nic dziwnego, z racji tego że ubrania w ludzkiej świadomości zawsze urastają do rangi symbolicznej, kiedy są skonfrontowane z nostalgią. Z racji tego, że w naszej świadomości póki co wszystko zostało już wymyślone – modyfikacja stylu przychodzi więc naturalnie. Dlatego też zmienność następuje bardzo szybko, z racji chęci buntu kolejnego pokolenia, które mimo wszystko naśladuje swoich rodziców w młodości, ale mimo wszystko dodaje kolejne elementy, które wcześniej (z powodów ustrojowych bądź też finansowych) nie były dostępne.

Kicz stał się popularny

To, co przez dłuższy czas było uznawane za kicz, dziś staje się znów popularne. W końcu każdy blog o modzie ostatnio o tym się rozpisuje, że wracają ubrania, z których jeszcze kilka lat temu się wyśmiewaliśmy – popularne jeansowe ,,rybaczki”, czy też kurtki zrobione z tego samego materiału – z odpowiednią fryzurą włącznie. Dzisiejsze ,,nowo-stare” trendy to w dużej mierze wracają z minionych epok i mieszają się współczesnym ubiorem, tak aby utworzyć prawdziwą mieszankę pokoleniową. Poza tym produkty, imitujące rzeczy sprzed minionych dekad, jednocześnie będąc naszpikowane nowoczesnymi technologiami i ciekawymi innowacjami.

Oceń nas!