Czy częste zakupy mogą nas uszczęśliwić?

809

To pytanie jest dość nietypowe, z racji tego że może drażnić niektóre osoby, przynajmniej w naszym społeczeństwie, ponieważ wydawanie sporych pieniędzy to z reguły temat niezbyt wygodny, ale czy częste zakupy na przykład w sklepach internetowych mogą nas uszczęśliwić?

Czy częste zakupy mogą nas uszczęśliwić?

Zanim opowiemy o zakupach – kilka słów o pieniądzu

Tak naprawdę, potęga pieniądza, opiera się na tym, że umówiliśmy się ze sobą, że wszyscy wierzymy w jego wartość, jest to prawdą zarówno u zwykłych ludzi, jak u celebrytów, oraz też prezesów banku. Tak naprawdę bowiem pieniądze naszych czasów nie są czymś innym niż kawałkiem plastiku, skrawkiem papieru w postaci banknotów, czy też miedzianych krążków. Gdyby więc nagle wszyscy przestali używać pieniędzy, to stałyby się one bezwartościowe. Mimo to każdy próbuje zarobić swój pierwszy milion. Wiara w religię ,,pieniądza” jest jednak na tyle silna i kształtowała się przez tysiące lat w naszej cywilizacji, dlatego też można być pewnym, że pieniądze były, są i będą nam ,,jeszcze” potrzebne. Nie oszukujmy się, lepiej posiadać uniwersalny środek na wymianę towarów, niż stosować tak zwany ,,barter”.

Pieniądze a szczęście z zakupów

Pieniądze wzbudzają w ludziach całą gamę emocji, jedni uważają, że nie przynoszą one szczęścia, zaś inni robią wszystko by mieć ich najwięcej. Relacja pomiędzy ilością posiadanych środków a poziomem odczuwanego szczęścia stała się nawet przedmiotem licznych debat, z których wyłoniła się nauka zwana ekonomią (szczęścia). Wyniki badań ekonomistów wskazują na to, że pieniądze dają szczęście, ale tylko do pewnego momentu. Oznacza to mniej więcej tyle, że do szczęścia potrzebna jest nam taka suma pieniędzy, która pozwoli zaspokoić nasze podstawowe potrzeby. ,,Łopatologicznie” mówiąc, dla człowieka, któremu trudno wiązać koniec z końcem, otrzymanie kilkuset złotych może być bardzo uszczęśliwiające, podczas gdy kolejny miliard na koncie multimiliardera nie wpłynie na to, jaki jest jego poziom szczęścia. W Polsce jednak duża część ludzi osiąga bardzo niskie dochody, a rzadko komu wystarcza pieniędzy, aby prowadzić w Polsce życie ,,ponad stan”, dlatego też w naszym kraju ludzie tak często widzą swoje szczęście w pieniądzach. Co jest niestety dość smutne. A więc, czy zakupy dają szczęście? To tak naprawdę zależy tylko od nas, od tego jaką osobą jesteśmy, oraz w jakiej warstwie społeczeństwa jesteśmy. W końcu bardzo ciężko jest odpowiedzieć na pytanie, które obejmuje tak wiele osób jednocześnie, nie mówiąc już o tym, że każdy ma na pewno na ten temat zupełnie inne zdanie.

5/5 - (1)